Noty biograficzne o artystach, którzy wystąpią przed Państwem
w dniu 11 maja. Na koncert zapraszają artyści i organizatorzy.
Marta Sołtys – sopran
Wokalistka, nauczyciel śpiewu Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi na kierunku wokalno- aktorskim w klasie śpiewu prof. Beaty Zawadzkiej- Kłos.
Jest absolwentką Uniwersytetu Humanistyczno- Przyrodniczego
J. Kochanowskiego w Kielcach oraz Akademii Muzycznej
im. I.J Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Dyrygentury
Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej. Ukończyła także Prywatne Policealne
Studium Sztuki Wokalnej w Poznaniu.
Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych, m in. Nagroda dla wyróżniającego się sopranu koloraturowego im. Haliny Mickiewiczówny w Międzynarodowym Konkursie wokalnym „Bella Voce” w Busku Zdrój. Wraz z Chórem
Uniwersytetu Morskiego i chórem Barnard Columbia z Nowego Jorku zaśpiewała Solową partie w „Te Deum A. Dvorzaka w Gdyni. Wykonała także- z towarzyszeniem chóru i orkiestry Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej- partię solową w prawykonaniu „Completorium”
Eryka Bricknera – dzieło z nieznanych zbiorów jasnogórskich, które wykonane było również
podczas koncertu inaugurującego Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie. Brała udział
w Międzynarodowej Sesji Wokalistyki Chóralnej w Bydgoszczy,
w Międzynarodowej Sesji Muzyki Dawnej w Warszawie. Została nagrodzona medalem „Talentu Województwa Śląskiego”. Razem
z kieleckim Chórem Instytutu Muzyki i chórem Fermata koncertowała w Polsce wykonując „Tryptyk Świętokrzyski” Piotra Rubika i Zbigniewa Książka. Z tym samym chórem nagrała i wielokrotnie wykonywała oratorium
„Siedem Pieśni Marii” oraz „Listy z Placu Zgody” autorstwa Bartłomieja Gliniaka i
Zbigniewa Książka, które uzyskało status Platynowej Płyty.
Od sierpnia 2021 jest jednym z wykładowców warsztatów wokalnych ARTCAMP w
Puszczykowie. Od wielu lat prowadzi zajęcia i warsztaty wokalne dla dzieci, młodzieży i
dorosłych na terenie całego kraju, a od 2018 roku jest aktywnym członkiem i pedagogiem
Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego „Vocalart” z siedzibą w Poznaniu.
W jej repertuarze znaleźć można muzykę operową, operetkową, pieśniową, kantatowooratoryjną
oraz musicalową.
Swoje umiejętności wokalne doskonaliła u prof. Jadwigi Gałęskiej- Tritt, Jolanty Muratów,
prof. Ewy Iżykowskiej, prof. Ingrid Kremling, Olgi Pasecznik, Marka De- Lissera, Janusza
Niziołka, prof. Piotra Łykowskiego oraz Jeremy’iego Silvera. 
 
Karol Hilla jest absolwentem gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Romana Peruckiego. W 2008 r. ukończył z wyróżnieniem Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, gdzie kształcił się w latach 2002-2008 pod kierunkiem prof. Wolfganga Zerera (program Erasmus, studia podyplomowe Konzertexamen).
Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej, prowadzonych przez takich pedagogów jak Harald Vogel, Susanne Landale, Jon Laukvik, Ludger Lohmann, Lorenzo Ghielmi i.in.
Koncertował w ramach festiwali organowych w Polsce i za granicą (Niemcy, Rosja, Francja, Litwa, Holandia, Hiszpania, Finlandia, Czechy, Słowacja, Portugalia, Rumunia, USA). Współpracował jako solista i muzyk orkiestry z Polską Filharmonią Bałtycką, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku, Zespołem „Camerata Nova” ze Szczecina oraz Zespołem Muzyki Dawnej „Cappella Gedanensis”. W ramach działalności kameralistycznej występuje ze śpiewakami, w duetach organowych, a także prezentuje utwory na harfę i organy.
Jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rumi. W roku 2002 zakwalifikował się do udziału w Międzynarodowym Konkursie Organowym „Grand Prix de Chartres” a w 2009 roku uzyskał nominację do Pomorskiej Nagrody Artystycznej.
Od 1997 roku pełni funkcję organisty w Kościele św. Andrzeja Boboli w Gdyni. Jest również wiceprezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Sacra i organizatorem cykli koncertowych poświęconych muzyce organowej.
W latach 2018-19 artysta (wraz z innymi organistami gdańskimi) dokonał nagrania wszystkich dzieł Daniela M. Gronaua. Nagrania te zostały wydane na płytach CD i stanowią światową premierę kompletnego zbioru utworów tego kompozytora.
Dopełnieniem działalności artystycznej artysty stanowi działalność pedagogiczna i naukowa. Prowadzi klasę organów w Szkole Muzycznej I i II st. w Gdyni. W roku 2020 uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych a obecnie jest adiunktem w Akademii Muzycznej im. K. i G. Bacewiczów w Łodzi. Karol Hilla prowadzi również kursy mistrzowskie interpretacji muzyki organowej dla studentów uczelni polskich i zagranicznych. Był również jurorem konkursów organowych.